Jak uchronić się przed włamaniem?

Niestety w obecnych czasach dochodzi do częstych naruszeń prywatności, w tym włamań, dewastacji oraz niszczenia mienia. Trudno mówić o bezpieczeństwie, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki, aby je zapewnić.

Odpowiednie zamki w drzwiach

Podstawowym czynnikiem dającym większe poczucie bezpieczeństwa jest wysokiej jakości zamek zabezpieczający drzwi przed włamaniem. Tradycyjne zamki nie stanowią znacznej przeszkody dla włamywacza. Zamontowanie zamków o odpowiedniej klasie zabezpieczenia zwiększa trudność wejścia do domu.

Monitoring posesji

Jednym z najpopularniejszych zabezpieczeń jest system monitoringu. Dobre ustawienie kamer pozwala na nieustanny podgląd na to, co dzieje się wokół domu. Ponadto monitoring może być materiałem dowodowym potwierdzającym włamanie na teren posesji podczas składania zeznań oraz w razie postępowania w sądzie.

Monitoring bardzo często odstrasza złodziei, ponieważ stanowi dodatkową przeszkodę w wejściu na posesję. Osoby posiadające system monitoringu mogą czuć się bezpieczniej w swoim domu.

Rodzaje stosowanych kamer:

Aby monitoring był skuteczny należy odpowiednio dobrać rodzaj kamer do obiektu. Wyróżniamy kamery:

  • stałopozycyjne – świetnie nadają się do wnętrz, sprawdzają się na korytarzach oraz w małych pomieszczeniach, wiele modeli jest dyskretnych i doskonale wpasowujących się w wystrój wnętrz,
  • kopułkowe – kamery te są dostępne w coraz lepszych jakościach, co pozwala na dokładniejsze rejestrowanie obrazu, dodatkowe funkcje takie jak oświetlacz IR LED, kompensacja światła tylnego, dopasowanie balansu bieli, czy zautomatyzowane dopasowanie poziomu wzmocnienia,
  • obrotowe – zazwyczaj kamery kopułkowe mają dodatkową funkcję obrotową, w tych modelach ważne jest aby posiadały stabilizację obrazu, która poprawia jakość nagrywania,
  • szybkoobrotowe – monitoring wizyjny w wielu przypadkach musi być rozbudowany o dodatkową funkcję taką jak zdolność do szybkiego obracania się, w celu lepszej rejestracji zdarzeń,
  • wandalo-odporne – są to sprzęty odporne na uderzenia mechaniczne, które są najczęstrzym powodem zniszczenia monitoringu.

Alarm

Stosowanie alarmów jest powszechne od lat dziewięćdziesiątych i cieszy się coraz większym uznaniem. Systemy alarmowe mogą być połączone z agencją ochrony, która dostaje natychmiastowy sygnał po uruchomieniu alarmu i włączeniu syreny.

Agencja ochrony

Współpraca z agencją ochrony staje się coraz bardziej popularna ze względu na niezawodność osób pracujących w tych miejscach. Połączenie alarmu, monitoringu z agencją ochrony jest rozwiązaniem wymagającym jednego kliknięcia, aby służby pojawiły się na miejscu w około 10 minut. Uzbrojeni panowie w ciemnych ubraniach i kamizelkach kuloodpornych przyjeżdżają na miejsce szybciej niż policja, dzięki czumu ujęcie sprawcy i uniknięcie zniszczeń staje się możliwe.