Nie każdy początkujący instalator wie, że praca ze światłowodami wymaga bardzo dużej precyzji i odpowiednio rozwiniętych zdolności manualnych. Jednym najważniejszych aspektów prac ze światłowodami jest kwestia układania przewodów – ma to znaczenie w przypadku tłumienności sygnałów, które mają być przez nie transmitowane. Jeśli zabieramy się za to sami musimy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach.
Krok 1. Sprawdzamy zapas kabla i włókien
Kupując przewód dla danego projektu lub przedsięwzięcia musimy myśleć perspektywicznie – nie może nam zabraknąć ani kabla ani włókien. Zawsze powinno się brać większą długość kabla, niż wynika to z obliczeń. Jeśli chcemy stworzyć połączenie punkt-punkt to w sieci aktywnej potrzeba dwóch włókien lub jeśli wykorzystamy technikę WDM – jednego włókna. Kable, które można kupić na rynku mają od 2 do 288 włókien. Zawsze powinnyśmy kłaść kable z rezerwą i zostawić od kilku do kilkunastu metrów zapasu na wcześniej przygotowanym stelażu. Musimy być przygotowani na rożnego rodzaju niespodziewane sytuacje, jak np. zmiana ścieżki prowadzenia kabla, związana z rozbudową lub dalszym rozproszeniem sieci.
Krok 2. Ustalamy miejsca na włókna i spawy
Każdy kabel ma odpowiednie, dopuszczalne promienie gięcia. Aby sobie z tym poradzić poleca się stosowanie na zakończeniach kabli tacek, przełącznic lub innych światłowodowych osłon złączowych (np. mufy). Dzięki ich zastosowaniu kabel będzie dobrze ułożony i zminimalizujemy ryzyko uszkodzenia połączenia.
Krok 3. Ściągamy izolację zewnętrzną
Do ściągania izolacji używamy standardowych narzędzi – może to być obcinak, nóż lub stripper do powłok. Należy przy tym zwrócić uwagę na odsłonięte włókna. Nie ciągniemy za kabel i nie łamiemy powłoki. Jeżeli mamy do czynienia z kablem zewnętrznym, to po odsunięciu powłoki może z niego wyciec żel, którego zadaniem jest tłumienie drgań i ochrona przed wilgocią.
Krok 4. Przygotowujemy kabel do łączenia
To najtrudniejszy etap całej pracy. Najpierw przygotowujemy włókno. Ściągamy z włókien wszystkie powłoki o większej średnicy niż 125μm. Używamy do tego strippera. Kolejnym krokiem jest czyszczenie włókna. Musimy oczyścić go z zabrudzeń, żelu i resztek z powłoki. Najczęściej stosuje się do tego alkohol izopropylowy. Nie powinniśmy też zapominać o chusteczkach bezpyłowych oraz o tym, że włókno należy najpierw wyczyścić, a dopiero potem ciąć. Do cięcia włókien używamy specjalnej obcinarki do włókien światłowodowych.
Krok 5. Łączymy włókna światłowodowe
Wcześniej przygotowane włókna łączy się różnymi metodami. Możemy wykorzystać do tego wiele narzędzi, jednakże najczęściej specjaliści korzystają ze specjalnych spawarek, których ceny mogą być dla nas na tym etapie nie do przejścia. Niemniej jednak spawarka jest jednym z najpewniejszych metod łączenia włókien światłowodowych.
Krok 6. Przeprowadzamy pomiar tłumienia toru optycznego
To jest nasze ostatnie zadanie jako instalatora. Musimy przeprowadzić pomiar toru optycznego. Wykorzystujemy do tego miernik (reflektometr) oraz źródło światła o stałej mocy. Weryfikujemy w ten sposób prawidłowość i jakość wykonanego spawu.